Co to jest ta rehabilitacja zwierząt i dlaczego nie fizjoterapia?

Rehabilitacja zwierząt to proces. U zwierząt podobnie, jak u ludzi, stanowi ważny element powrotu do zdrowia, ale również znakomite narzędzie profilaktyczne.

Terminy: rehabilitacja i fizjoterapia używane są zamiennie. Choć mają odrobinę inne znaczenie.

Fizjoterapia (często mylona z fizykoterapią, która obejmuje tylko zabiegi tzw. fizykalne czyli np. laseroterapie czy magnetoterapie) zajmuje się aparatem ruchu i powrotem do sprawności fizycznej (ciało). Rehabilitacja natomiast obejmuje powrót do formy zarówno fizycznej (fizjoterapia), jak i psychicznej i społecznej.
Zwykle skupiamy się głównie na ciele i jego prawidłowym funkcjonowaniu, a zapominamy o tych pozostałych aspektach powrotu do zdrowia.
Poprzez pracę ze zwierzęciem np. sparaliżowanym nad jego powrotem do zdrowiem skupiam się na tych wszystkich trzech elementach. Zwierzę leżące, pozbawione ruchu lub ruchowo ograniczone, nie tylko traci „na ciele”, ale i „na duchu”. Dlatego właśnie bardzo ważna jest moja współpraca z opiekunem i codzienne małe kroki, które podnoszą psa fizycznie i psychicznie. Ważne jest pionizowanie psa, zmiana otoczenia oraz najmniejsze, nawet maleńkie, sukcesy zwierzęcia. My tak naprawdę bardzo się nie różnimy. Ludzie i zwierzęta są pod tym względem bardzo podobni.

Pracując ze zwierzętami skupiam się na nich, ten czas spędzony w gabinecie należy do nich. Czas uważności, spokoju i zaangażowania. Nie lamentujemy, tylko patrzymy do przodu. Zwierzęta wyczuwają naszą energię, dlatego ważne jest dla mnie podejście i spokój oraz skupienie się na tym, co mogę zrobić teraz.
Pracuję w tempie pupila. Każdy pacjent jest indywidualny, ma inne doświadczenia, inne odczuwanie dotyku, bólu… inną wrażliwość i charakter. W pierwszym kontakcie pomaga mi T Touch, maty węchowe oraz tzw. „plac zabaw”.

Jesteś ciekawa/y? Zapraszam!
Wizyta u fizjoterapeuty nie musi kojarzyć się negatywnie. Celem pracy rehabilitanta jest pomoc w zwalczaniu bólu (w pierwszym etapie choroby), powrót do sprawności, zwiększenie komfortu życia, odzyskanie „ducha” a to wszystko poprzez zabawę oraz np. masaż relaksujący.